top of page

LOGO ERP Akıllı Entegrasyon projesi NCESX

Herkese merhaba, bu makalemde 2018 yılı içerisinde fikir aşamasında olan bir projemin sunum çalışmasını paylaşmak istedim.


NCESX nedir?


Genel itibari ile LOGO entegrasyon projesidir. Uzun yıllardır lojistik projeleri ve ar-ge konuları üzerine çalışmaktayım.


Bir ürünün ticari olarak satılabilmesi veya kargolanabilmesi için belli bir format'ta satış belgesine sahip olması gerekmektedir.


Lojistik dediğimizde aklımıza gelen ilk konu bence "Satış Belgesi" konusudur. Faturalandırma işlemleri. Bu konular üzerine zamanında yaklaşık 2 sene çalıştım. bir çok özel kolej tarafından kullanılan entegrasyon projeleri geliştirdim.


Bir projeye başladığımda sürekli kafamda, daha nasıl genişletilebilir ve geliştirilebilir olur diye düşünürüm. NCESX özelinde bir dönem sürekli logo ile entegreli "Online" veya "Offline" projeler geliştirdim ve yönettim. Bu projelerden öğrendiğim en önemli şey "Konfiguratif çalışması ve kolay editlenebilmesi". Bu kapsamda e-arşiv, e-fatura, e-irsaliye vb gibi fatura modellerine uyumlu olmalı ve gerektiğinde hukuksal değişikliklerden kaynaklı kodsal değişikliklerin düzenlenebilmesi gerekmektedir, yeteri kadar hızlı olunmaz ise, hukuksal açıdan sıkıntıların olacağı bir dönem başlayacak ve bu hatadan geri dönmek maddi ve manevi hasar bırakacaktır.


LOGO dan kısaca bahsetmek gerekir ise, Muhasebe, IK, WMS vb gibi sektörlerde güzel ve kullanışlı ürünlere sahip bir şirket. Bu ürünleri binlerce kullanan firma ve bu ürünleri pazarlayan onlarca entegratör aracı firma bulunmaktadır.


Elinizdeki faturaları belli aralıklarda doğru ve eksiksiz şekilde LOGO ya işlenmesi gerekmektedir. Burada binlerce faturadan bahsedecek olur isek bu çok fazla insanın çok fazla zamanı demektir.


Fatura işlemleri dışında, IK süreçleri içinde aynı şey geçerlidir. Günün sonunda bir entegratör firma aracılığı ile söktör den topladığınız değerli bilgilerin gerekli ortamlara aktarılması sağlanmaktadır. Bu süreç maddi ve zamansal açıdan fazla maliyetlidir, Yukarıda da belirttiğim üzere hız oldukça önemli bir faktör !


Genel bir bilgilendirmeden sonra, zamanında tanıtım için çektiğim video'yu izleyebilirsiniz. Teknik ve süreç açısından gerekli bilgileri anlatmışım.Yıllar sonra arşivimde bulduğum bu video bana bir şeyi hatırlattı.

Asla pes etme ve hayal kurmaya devam et...


Arşivimden çıkan bu video geliştirdiğim proje için bazı firmalara gönderdiğim bir videoydu iyi kötü bir sürü yorum aldım hepsi bana değerli bilgi kattı diyebilirim. Tabi proje github hesabımda belli bir aşamaya kadar yazılmış durumda bekliyor, bilirsiniz farklı süreçler ve farklı şartlar çıkar ve bu işlere zaman ayıramaz hale gelirsiniz...


Lojistik sektöründe yapılması gereken çok fazla proje var ve çoğu kimsenin yapamadığı veya yapmaya cesaret edemediği projeler. Yeni fikirlere açık olmak, bir fikri geliştirmek kadar değerli olduğunu belirtmek isterim. yeni fikirler ile işler dahada büyüyecek ve hacim kazanacaktır.


Lojistik ile ilgili ar-ge projelerine önümüzdeki dönemlerde sıklıkla değineceğimi buradan da belirtmek isterim...NOT : Uygulamanın kaynak kodlarına ve işleyişi hakkında bilgi almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page