top of page

Yalnızlığa terk edilmiş ekipler ve hevesi geçmiş projeler

Güncelleme tarihi: 3 Mar 2022Herkese merhaba, sizlere bu yazımda teknik konulardan ziyade farklı bir kaç husustan bahsetmek istiyorum.


Dünya değişiyor, insanlar değişiyor bu değişim yüz yıllardır sürmekte, değişime adapte olup treni yakalamak ve şartlara ayak uydurmak ilk gayemiz olmuştur.


Bu makalemi yalnız bırakılan, hevesi geçmiş, inancı azalmış ekiplerden yani kaybolan projelerden bahsedeceğim.


Günümüz dünyasında co founder pozisyonu, bir kaç saniyelik bir pozisyon düzenlemesi ile erişilebilir ve kolay oldu.


Bizler başarılı insanların en başarılı zamanlarını örnek alarak, aslında kıskanarak yada imrenerek onlar gibi olmaya çalışıyoruz.

Daha önceden yapılmış fikirler i sürekli değiştirerek veya bir kaç değişiklik ile bir gelir modeli oluşturmaya çalışıyoruz.


İleriyi düşünmek yani ön görü sahibi olmak, aslında bütün mesele bu.


Hikayemiz Türkiye'de girişim dendiğinde akla ilk gelen olmazsa olmaz Ar-Ge teşviki ile başlıyor.


Arge teşvik konusu herkesin anlayacağı bir şey değil,

Eğer çok çalışırsanız ve çok fazla efor sarf edip fikrinize güvenirseniz bir gün sizde teşvik alamazsınız.

Teşvik almanın ilk kuralı, Devlete yakın profesörler ile yemeğe çıkmak ve parasını kendiniz ödemektir. Bu davranış sizlere bir oy olarak dönecektir.


Artık yemekte bittiğine göre artık arge merkezi beğenmeye başlayabilirsiniz. Denizi gören büyük bir odayı kaparsınız küçük bir alanda sömürdüğünüz bir kaç kişi ile empoze yeteneğinizi kullanarak yıllarca teşvik alırsınız. Amaç üretmek değil, ÜREMEK.


Çalışanlar açısından olmazsa olmaz Yüksek Lisans çalışmalarıdır. Arge merkezlerinde Yüksek lisans çalışmalarını yapmak için bulunanlar. Nitelikli İşsiz oranını arttırmaktadır.


Arge teşviki alabilmenin ikinci kuralı, projenin bitmemesidir.


Hikayemiz bir proje fikri ile devam ediyor, onu seven kollayan ve sahiplenen insanlar çıkıyor, ekip kuruluyor ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tek gayemiz bu projeyi canlıya almak ve işe yaradığını göstermek.
Benim bahsettiğim proje; Duyguları olan, konuşan ve çözüm sağlayan bir bütündür. Yada bir projeye baktığımda benim görmek istediğim bu.


Hikayemiz ekip ile devam ediyor, İletişimi kuvvetli, ekip ruhu oturmuş ve çalışkan insanlardan kurulu bir ekip.


Bu ekip o kadar çalışkan ki, sorumluluk verilmez, projeye bağlılık istenmez aslında olması gereken hiç bir şey istenmez, arge teşviki almanın ikici kuralını burada hatırlayalım. Eğer bu ekibin motivasyonu yüksek olur ise proje erkenden biter ve ses getirir, neticede kimse bunu istemez !


Hemen önlem alınmalıdır, Kardeş şirketten veya teşvik kurallarından birincisi, oy kullanma yetkisi olan profesörümüzden danışmanlık alınır. Bu danışmanlık ile her taş yerinden oynar ve ortada taş kalmaz.

Oysaki yönetmek isteyen ve ego sahibi yöneticiler olmadan bu projeler nasıl bitebilir ki ?


Yönetici ve Lider arasındaki farklara girmeyeceğim zaten aynı şey değiller ama Yönetici; benim kadar bilmesin diyen, egoist ve bencil kişilerdir, Liderler in ilk kuralı sevmek ve saymaktır. Birde iletişimi KUVVETLİ !

Hikayemizin sonunda artık her şey olması gerektiği gibidir. Arge teşviki gelmektedir aynı zamanda projenin bitmesinin önündeki tüm engeller farklı projelere engel olmak üzere oradan ayrılmışlardır.


Ülkemizin gelişmesine ve parlayan insanların fikirlerine sahip çıkmıyoruz. Kendimizin bildiğini geçerli kılıyoruz diğer bilgilere kapıları kapatıyoruz.


Girişimci insanları ve fikirlerini görmezden geliyoruz. Hem onlara bir katkımız olmuyor hemde hiç düşünmeden olumsuz yanıtlar veriyoruz.


Maalesef gücü ve çevresi olan insanlar yüzünden gerçek fikirler ve projeler hayata geçmiyor. Projeye inanan ve destek veren insanlar empoze ediliyor ve inançları kırılıyor.


Oyunun kurallarını büyükler koyuyor, ya onların istediği gibi olacaksınız yada olmayacaksınız. Çünkü girişimci olmak ve bir fikri hayata geçirmek zor ve maliyetli bir iş ve bu yükün altından kalkamayız onlara ihtiyacımız var.


En iyi yazılımcı kodunu yazıyor, en iyi lider iletişimi koruyor, en iyi şekilde test ediliyor, en iyi şekilde analiz ediliyor ama sonunda fikir mezarlığındaki yerini alıyor.


Hiç bir şey değişmeyecek, bu düzen aynen böyle devam edecek. Bir fikrin oluşması ve hayata geçmesi evresi gerçekten inanılmaz bir olay.

Teknoloji, Lojistik, E-Ticaret, Yapay Zeka, BigData, Yeni nesil ödeme sistemleri, BlockChain sistemleri benim aklıma gelen ve bence çok fazla ürüne ve fikre açık olan konular.


Sahip olduğunuz bilgiyi, enerjiniz ve inancınız ile birleştirin ve bir ekip kurun kısa vadede plan yapın ve bir sorunu çözün.

İnanç, bilgi ve enerji ile başarılamayacak iş yoktur, eğer işler bitmesin ve insanlar sizi geçmesin veya sizden daha bilgili olmasın diye çalışmıyorsanız !


52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page