top of page

Modakepi.com, bir pazaryeri projesi.

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2022

Uzun yıllar boyunca lojistik projeleri geliştirdikten ve yönettikten sonra, kendim bir girişim yapmak istedim. İsminin anlamı 'MODA KEPİ'; modanın yeni ve belirleyici şapkası.

Pazar yerleri artık büyük pastanın büyük dilimine sahipler. Pazar yerleri, küçük işletmeler ve satış işlemi yapan bireysel kişilerden çok fazla komisyon almaktadır. Bu komisyonlar elbette reklam gelirleri veya faturalama vb.. gibi kalemler de kullanılıyor ama yinede %30 ile %70 arasında çok fazla komisyonlardan bahsediyoruz.


Yüksek Komisyon Sorunları ve Küçük işletmelerin bilgi ve maddi eksiklikleri.

Komisyon sorunlarını bir kenara bırakalım, Dijitalleşen ve git gide gelişen sosyal platformların düzensiz satış politikaları, her platform kendi yapısına göre bir satış platformu yapmaya çalışıyor.

Takip edilmesi zor, çok fazla sosyal ortamlardan satış yapılması sorunsalı.

Metaverse in artık git gide gündemimize girdiğini düşünüyorum, bu bağlamda yeni nesil pazar yerlerinin bu dünyada olacağı konusunda şüphesiz herkesin aklında gezinen bir bilgi vardır.


Ne kadar hazırız bilmiyorum ama bence artık büyük şirketler danışmanlık almaya başladığına göre ilk girenlerin çok fazla kar elde edeceğini düşünüyorum. Metaverse ile artık farklı ödeme sistemlerinde entegre edileceğini düşündüğümüzden Bitcoin ve Blockchain projeleri ile de yakın zamanda gelişmeler olacaktır.


Platform bağımsız, yeni nesil ödeme sistemleri, Metaverse sistemi ve BlockChain birazda Web3 konusu gündemimize girdi, giriyor..

Pazar yerleri ile bir şekilde çalışmaya başladınız, sonrasında siparişleriniz çoğaldı ve kendinize ait büyük bir depo nuz yok.

3PL dediğimiz depolarında sizin ürünlerinizin stoklarının tutulacağı siparişlerinizin uçtan uca yönetiminin sağlandığı ve müşteriye teslim edildiği bir sisteme ihtiyacınız olacak.


Order Management System, Distribution Management System, Warehouse Management System, Waybill Entegration, Kargo Entegrasyonu gibi derin konuları sizin için yönetecek üst düzey ve iletişimi kuvvetli bir firma ile çalışmalısınız.

Bir şekilde ticaret yapmak istiyorsunuz, bunun eğitimlerini de alıyorsunuz ama e-ticaret dediğimiz konu o kadar geniş ki hangi tarafından başlamalısınız yada ne kadar enerjinizi nerelere vereceksiniz gibi konular oldukça soru işareti durumunda.


Bir ürün imal ettiniz veya yurt dışından bir ürün getirdiniz bu ürünü iç pazara veya dış pazara satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz,

 • Reklam.

 • Sipariş yönetimi.

 • Tedarik Yönetimi

 • Üretim

 • Kargo yönetimi.

 • Fatura yönetimi.

 • İade yönetimi.

 • Stok yönetimi

 • Muhasebesel konular

Aslına bakarsanız, daha bir çok iş kolu bulunmakta ama bunların gerçekten çabucak atlatılacak konular olabildiğini gördüm ve düşünüyorum.


Lojistik dediğimizde, çok fazla kurul ve teknoloji ile aranızda entegrasyon adımlarınızın olması gerekmektedir. Örneğin Kargolar, Fatura entegratörleri, Depo Yönetim Sistemi, Pazar yerleri vb..


Yaşayan ve zaman odaklı çalışan, geliştirilebilir ve genişletilebilir Entegrasyon adımlarınızın olması gerekmektedir.

Modakepi.com hangi pazaryerlerinde ve hangi sosyal platforlar da?

Yukarıdaki platformlara ait aşağıda bir kaç görsel paylaştım.

Hali hazırda yukarıdaki platformlar ile müşteriye ulaşıyor ürünlerimizin satış süreçlerini yönetiyoruz.


Kendi bağımsızlığını ilan edecek, web ve mobil ortamları ile ilgili bir takım geliştirmeler yapılıyor. Bu konu benim için çok önemli ve derin bir konu olması nedeni ile çok fazla teknik konulara girmeyeceğim.


Ürünlerin bir şekilde üretim aşamasından stoğa girmesi sonrasında, siparişlerin yönetilmesi adına, hızlı ve güvenli sistemlerin çalışması ve aynı zamanda depo içerisinde ürünlerinizin stoklanması gerekmektedir. Tabi kendi depo ve alanlarınızı da kullanabilecek olmanız, olası olduğundan depo bağımsız ama sistem entegreli çalışan bir proje düşünülmektedir.


modakepi, şu anda satış yapıyor, Teknolojik alt yapısı ve vizyonu üzerinde çalışılıyor, gerekli eğitimler ve satış politikaları üzerine çalışmalar yapılıyor.


Bir ürünün en baştan üretilmesi veya farklı kanallar ile satın alınması süreçlerini yönettim.

 • Pazar yerleri ve sosyal platformlarından satış kanalları oluşturdum ve gerekli fatura ve kargo anlaşmaları yaptım.

 • Ürünlerin stoklarını tuttum ve gerekli mal kabulleri yaptım.

 • Reklam ve satış anlamında kararlar alıp yatırımlar yaptım.

 • Teknik konularda ve entegrasyon konularında belli çalışmalar gerçekleştirdim.

Bir çok yazılım projesi geliştirdim ve yönettim, kitap yazdım ve eğitimler verdim, hepsini zevk alarak yaptım ama şunu belirtmeliyim.


Hiç birinde modakepi sürecindeki kadar yorulmadım olmadı ama bu gerçekten bildiğim ve zevk aldığım ve yapmakta olduğun en güzel olay.


Yazımın sonuna geldim, eğer sizinde aklınızda bir fikir oluşturabildiysem, gelecekte lojistik anlamında projeler yapmak ve yeni yüz yıla adapte olma fikri varsa, kendi işinizi ve bildiğiniz işi yapmak istiyorsanız. Benimle iletişime geçmenizi çok isterim. Hiç olmazsa bir fikir bile yararlı olacağı kanaatindeyim.


Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Her türlü sorunuzu ve görüşünüzü, bana Linkedin, gmail ve bloğumdan istediğiniz zaman yazabilirsiniz.


119 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page